top of page

HCG~insan koryonik gonadotropin Nedir? PCT ?

HCG - Çözülmüş

Eric Potratz

HCG - Çözüldü


Eric M. Potratz tarafından ( E-posta )


Eric M. Potratz, yıllarca süren araştırma, danışmanlık ve gerçek dünya deneyimi sayesinde endokrinoloji ve performans geliştirme alanındaki eğitimini geliştirdi. Son beş yılda yüzlerce sporcu ve vücut geliştirmeci için özel danışman olmuştur ve Primordial Performance'ın kurucusu ve başkanıdır .


PCT, steroid kullanımının kesilmesinden sonra bir zorunluluktur. Yıllar boyunca birçok harika PCT protokolünün ana hatları çizildi ve birçok kişi bu tür protokolleri takip ederek başarılı oldu. Yine de işe yarayanlar her zaman daha iyi çalışabilir ve size AAS'den kurtulmanın en etkili yolunu göstermeyi düşünüyorum. Bu, özellikle popüler tavsiyelere uyarak başarısız olanlar için geçerlidir. Bu yazıda, İnsan Koryonik Gonadotropin'in (hCG) yanlış anlaşılmasını ve kötüye kullanılmasını ele alacağım ve size en hızlı ve en eksiksiz iyileşme için hCG'yi kullanmanın en etkili yolunu göstereceğim. HCG çözüldü –


İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG), luteinize edici hormonun (LH) etkisini taklit eden bir peptit hormondur. LH, testisleri testosteron üretmesi için uyaran hormondur. (1) Daha spesifik olarak LH, testislerdeki leydig hücrelerini testosteron üretmeleri için uyaran, hipofizden testislere gönderilen birincil sinyaldir.


Steroid verildiğinde LH seviyeleri hızla düşer. Hipofizden bir LH sinyalinin olmaması, testislerin testosteron üretmeyi durdurmasına neden olur ve bu da hızlı testiküler dejenerasyon başlangıcına neden olur. Testis dejenerasyonu, leyding hücre hacminin azalmasıyla başlar ve ardından testis içi testosteron (ITT), peroksizomlar ve İnsülin benzeri faktör 3'ün (INSL3) - Uygun testis için tüm önemli biyo-belirteçler ve faktörlerde hızlı düşüşler izler. fonksiyon ve testosteron üretimi. (2-6,19) Bununla birlikte, bu dejenerasyon, döngü boyunca devam eden küçük bir hCG idame dozu ile önlenebilir. Ne yazık ki, çoğu steroid kullanıcısı, hCG'nin doğumdan sonra kullanılması gerektiğine inanmaya alışmıştır.PCT sırasında bir döngü. Bilimi ve temel endokrinolojiyi gözden geçirdiğinizde, hCG'nin bir döngü sırasında çalıştırılması durumunda daha hızlı ve daha eksiksiz bir iyileşmenin mümkün olduğunu göreceksiniz .


İlk olarak, amacını ve en verimli uygulamasını anlamak için hCG'nin klinik geçmişini anlamalıyız. Birçok popüler "steroid profili", hCG'nin haftada bir veya iki kez 2500-5000iu dozunda kullanılmasını savunmaktadır. Bunlar, uzun süreli LH eksikliği nedeniyle testis duyarlılığı azalmış hipogonadal erkekler için tarihsel (1960'lar) hCG çalışmalarında kullanılan türden dozajlardı . (21,22) Uzun süreli LH eksikliği, testislerin duyarsızlaşmasına neden olur ve bol stimülasyon için daha yüksek bir hCG dozu gerektirir. Normal LH seviyeleri ve normal testis duyarlılığı olan erkeklerde, maksimum testosteron artışı sadece 250iu'luk bir dozdan görülürken, 500iu ve hatta 5000iu'dan elde edilen minimum artışlar vardır. (2,11) (Testislerin maksimum testosteron salgılamasının normal kapasitesinin yaklaşık %140 üzerinde olduğu görülmektedir.) (12-18)Testislerinizin tipik bir steroid kürü boyunca (8-16 hafta) duyarsızlaşmasına izin verdiyseniz, normal testis boyutunu ve işlevini eski haline getirmek için daha yüksek bir doza ihtiyacınız olacaktır. bu ve tam testis fonksiyonunu geri kazanmama ihtimaliniz yüksektir .


Anlaşılması kritik olan bir terim, testiküler hassasiyetle eşanlamlı olan testosteron salgılama kapasitesidir . Bu, testislerinizin herhangi bir LH veya hCG stimülasyonu seviyesinden üretebileceği testosteron miktarıdır. Bu nedenle, testosteron salgılama kapasiteniz azalmışsa (testis duyarlılığında azalma), normal testosteron salgılama kapasiteniz varmış gibi aynı sonucu elde etmek için daha fazla LH veya hCG stimülasyonu gerekecektir. Testosteron salgılama kapasitenizi çok fazla azaltırsanız, o zaman hiçbir miktarda LH veya hCG stimülasyonu normal testosteron üretimini tetiklemez ve bu da testosteron üretiminin kalıcı olarak azalmasına yol açar. (tam testosteron üretiminin geri kazanılması başka bir makalenin konusudur)


Ortalama steroid kürünüzden testosteron salgılama kapasitenizi ne kadar hızlı azaltabileceğiniz konusunda bir fikir edinmek için şunu göz önünde bulundurun: LH seviyeleri, steroid uygulamasının 2. gününde hızla düşer. (2,9,10) LH sinyalinin kapatılması ve testisin 12-16 haftalık bir süre boyunca işlevsiz kalmasına izin verilmesi ile leydig hücre hacmi %90, ITT %94, INSL3 %95 azalırken, kapasite de azalır. testosteron salgılama oranı %98'e kadar düşer. (2-6)


Not: testis boyutunu görsel olarak analiz etmek, testis boyutunun testosteron salgılama yeteneği ile doğrudan ilişkili olmaması nedeniyle, gerçek testis işlevinizi değerlendirmek için zayıf bir yöntemdir. (4) Bunun nedeni, testosteron salgısının birincil bölgeleri olan leydig hücrelerinin toplam testis hacminin yalnızca yaklaşık %10'unu oluşturmasıdır. Bu nedenle, testisler yalnızca %5-10 daha küçük göründüğünde, testislerin LH veya hCG stimülasyonu üzerine testosteron salgılama yeteneği aslında normal üretiminin %98'ine önemli ölçüde düşürülebilir. (3-5) Öyleyse testis boyutuna göre ne kadar "kapalı" olduğunuzu yargılamayın!


Steroid kullanımının neden olduğu azalmış testosteron salgılama kapasitesi, 16 hafta boyunca steroid kullanan ve ardından döngü sonrası 4500iu hCG uygulanan güçlü atletler üzerinde yapılan bir çalışmada iyi bir şekilde gösterilmiştir. Steroid kullananların, steroid kullanmayan normal erkeklere kıyasla hCG'ye yaklaşık 20 kat daha az yanıt verdiği bulundu.(8) Yani 16 hafta boyunca LH sinyali almadıkları için testosteron salgılama kapasiteleri önemli ölçüde azaldı. Testisler esas olarak duyarsızlaştı ve sakatlandı. Hastaların steroid kullandığı vaka incelemeleri, 12 hafta boyunca 10.000iu E3D kadar yüksek dozlarda hCG ile agresif uzun süreli tedavinin tam testis boyutunu geri getiremediğini göstermektedir. (7) 6 hafta boyunca düşük doz steroid kullanan erkeklerle yapılan başka bir çalışmada, 12 hafta boyunca 5000iu/hafta HCG tedavisinin ardından testislerde İnsülin benzeri faktör-3 (INSL3) konsantrasyonunun geri dönüşü başarısız oldu (6) (INSL3 önemli bir biyobelirteçtir testosteron üretim potansiyeli ve sperm üretimi için) 20
Yukarıdaki kanıtların ışığında, bu testis dejenerasyonunu önlemek için önleyici tedbirler almamız gerektiği ortaya çıkıyor. Testis hassasiyetimizi korumalıyız. Ayrıca, hCG'nin bu kadar hazır olması ve bu kadar acısız bir aşı olması, neden kimsenin bunu döngüde kullanmadığını merak etmenize neden oluyor.

Steroid kullanan normal erkeklerle yapılan çalışmalara göre, her gün uygulanan 100iu HCG, tipik olarak daha yüksek hCG dozlarıyla ilişkili desensitizasyona neden olmadan tam testis fonksiyonunu ve ITT seviyelerini korumak için yeterliydi. (2) Steroid kullanımının ilk 2-3 haftasında hızla kendini gösterdiği görülen testiküler hassasiyet azalmadan önce düşük doz hCG başlanması önemlidir . Ayrıca, PCT'ye başlamadan önce hCG'yi kesmeniz önemlidir, böylece leydig hücrelerinize vücudunuzun kendi LH üretimine yeniden duyarlı hale gelme şansı verilir. (Testis hassasiyetini daha da artırmaya yardımcı olmak için, besin takviyesi Toco-8 kullanılabilir)


Yukarıdaki bilgilere dayanarak, döngü sırasında optimal bir hCG dozu, her 4 günde bir 250iu veya daha az arzu edilen bir alternatif olarak, haftada bir kez 500iu olacaktır. hCG'nin yarı ömrünün 3-4 gün, LH'nin yarı ömrünün ise sadece 1-2 saat olduğunu unutmayın. Atılım süresindeki bu fark göz önüne alındığında, optimal "zirve ve vadi" replikasyonu için her bir hCG dozuna en az 4 gün ara vermek en iyisidir. Bununla birlikte, her hCG aşısı arasında 7 günden fazla zaman geçmesi, LH veya hCG stimülasyonu eksikliğinden kaynaklanan duyarsızlaşma oranını artırabilir.


Döngünün sonlarında hCG'ye başlıyorsanız, 40iu x LH yokluğundaki gün sayısı çarpılarak gerekli hCG "başlangıç" dozu için kabaca bir tahmin hesaplanabilir. (yani 40iu x 60 gün = 2400iu HCG dozu) Unutmayın, testisler bir döngünün ilerleyen dönemlerinde desensitize olacağından daha yüksek bir doza ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca günlük maksimum hCG dozu 5000iu'yu geçmemeli ve her aşı arasında 4-7 gün ara verilmelidir. Genel olarak, daha yüksek bir doz, her atış arasında daha uzun bir kapalı süre gerektirecektir. (örn. 2500iu = her atış arasında 7 gün)


Not: Döngü hCG protokolünü takip ediyorsa, PCT için hCG KULLANILMAMALIDIR. Özet –


Testis duyarlılığını korumak için, ilk AAS dozunuzdan 14 gün sonra başlayarak her 4 günde bir 250iu kullanın. Döngünün sonunda, AAS sistemi temizlemeden iki hafta önce hCG'yi bırakın. Örneğin, hCG'yi son Testosteron Enanthate atışınızla yaklaşık aynı zamanda düşürürsünüz. Veya, döngüyü oral alımlarla sonlandırıyorsanız, hCG'yi son oral dozunuzdan yaklaşık 10 gün önce düşürürsünüz. Bu, hormon seviyelerinde ani ve eşit bir temizliğe izin verecektir. Bu, testislerinizi testosteron üretmesi için uyarmaya başlamak üzere hipofizden güçlü bir LH ve FSH artışı başlatacaktır. Unutmayın, hCG'yi bırakana kadar iyileşme başlamaz çünkü hCG sistemi temizleyene kadar vücudunuz kendi LH'sini salmaz. Sonuç olarak, bir steroid kürü sırasında hCG kullanmanın testis dejenerasyonunu önemli ölçüde önleyeceğini öğrendik. Bu, "döngülü" durumdan "döngüsüz" duruma sorunsuz bir geçiş oluşturmaya yardımcı olur ve böylece döngü sonrası çökmeyi önler.


Referanslar -


1. Glikoprotein hormonları: yapı ve işlev. Pierce JG, Parsons TF 1981 Annu Rev Biochem 50:466–495 2. Düşük Dozlu İnsan Koryonik Gonadotropin, Testosteron Kaynaklı Gonadotropin Bastırmalı Normal Erkeklerde İntratestiküler Testosteronu Korur Andrea D. Coviello, ve diğerleri J. Clin. endokrinol. Metab., Mayıs 2005; 90: 2595 - 2602. 3. Leydig hücre yapısı ve fonksiyonu üzerinde luteinizan hormon. Mendis-Handagama SM Histol Histopathol 12:869–882 (1997) 4. Luteinize edici hormondan mahrum bırakılmış sıçanlarda Leydig hücre peroksizomları ve sterol taşıyıcı protein-2 SM Mendis-Handagama, et al. Endokrinoloji, Aralık 1992; 131: 2839. 5. Uzun süreli luteinizan hormon yoksunluğunun Leydig hücre hacmi, Leydig hücre sayısı ve sıçan testisinin steroidojenik kapasitesi üzerindeki etkisi. Keeney DS ve ark. Endokrinoloji 1988; 123:2906–2915. 6. Normal Erişkin Erkeklerde Gonadotropin Bastırma ve Seçici Değiştirmenin İnsülin Benzeri Faktör 3 Salgısı Üzerindeki Etkileri Katrine Bay, et al J. Clin. endokrinol. Metab., Mart 2006; 91: 1108 - 1111. 7. Anabolik steroid kaynaklı azosperminin insan koryonik gonadotropin ve insan menopozal gonadotropin ile başarılı tedavisi Dev Kumar Menon, et al. DOĞURGANLIK VE STERİLİTE CİLT. 79, EK. 3 HAZİRAN 2003 8. Güçlü atletlerde androjenik/anabolik steroidlerin neden olduğu geçici hipogonadotropik hipogonadizm sırasında insan koryonik godadotrofine testis yanıtı Hannu ve ark. J. Steroid Biochem. cilt 25, No. 1 s. 109-112 (1986) 9. Testosteron cypionate'in testosteron enanthate enjeksiyonundan sonra serumda testosteron, dihidrotestosteron, luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı hormonun karşılaştırılması. Schulte-Beerbuhl M, ve diğerleri 1980 Fertil Steril 33:201–203 10. Normal erkeklerde kronik testosteron uygulamasının etkileri: yüksek doz testosteronun güvenlik ve etkinliği ve lüteinizan hormon, folikül stimüle edici hormon ve spermin paralel doza bağımlı baskılanması üretme. Matsumoto AM ve diğerleri 1990 J Clin Endocrinol Metab 70:282–287 11. Genç ve yaşlı erkeklerde insan koryonik gonadotropinin plazma steroid seviyeleri üzerindeki etkisi. Longcope C ve arkadaşları Steroids 21:583–590 (1973) 12. Peptid hormon reseptörlerinin ve gonadal steroidogenezin düzenlenmesi. Catt KJ ve diğ . Rec Prog Horm Res 1980; 36:557–622 13. İnsan koryonik gonadotropinin Papio testislerin endokrin fonksiyonu üzerindeki etkisi GV Katsiia, et al Probl Endokrinol (Mosk), Eylül 1984; 30(5): 68-71. 14. Genç baba ve büyükbabalarda üreme işlevi. Nieschlag E, ve ark. J Clin Endocrinol Metab 55:676–681 (1982) 15. Erkeklerde yaşlanan Leydig hücresi III Gonadotropin uyarımı. Nankin HR, ve ark. 1981 J Androl 2:181–189 16. Yaşlanan erkeklerde üreme hormonları. I. Seks steroidlerinin, bazal lüteinize edici hormonun ve insan koryonik gonadotropinine Leydig hücre yanıtının ölçümü. Harman SM, et al. 1980 J Clin Endocrinol Metab 51:35–40 17. İnsan koryonik gonadotropinin tek kas içi enjeksiyonlarına plazma testosteronunun uzun süreli iki fazlı tepkisi. Padron RS, et al. 1980 J Clin Endocrinol Metab 50:1100–1104 18. Yaşlanmada gonadotropinler ve plazma testosteronu. İçinde: James VHT, Serio M, Martini L, editörler. İnsan testisinin endokrin fonksiyonu. Mazzi C ve ark. 1974 New York: Academic Press, Inc.; 51–66 19. Luteinize edici hormon salgılayan hormon ve insan koryonik gonadotropin ile testiküler desensitizasyondan sonra Leydig hücrelerinde androjen biyosentezi. Dufau ML ve ark. Endocrinology 105 1314–1321 (1979) 20. 135 Normal Erkekte ve Testis Bozukluğu Olan 85 Erkekte İnsülin Benzeri Faktör 3 Serum Düzeyleri: Luteinizan Hormon-Testosteron Ekseniyle İlişki K. Bay, S. ve diğerleri J. Clin. endokrinol. Metab., Haziran 2005; 90: 3410 - 3418. 21. Normal erkeklerde uzun süreli gonadotropin baskılanmasından sonra insan koryonik gonadotropin tarafından sperm üretiminin uyarılması. Matsumoto AM, ve diğerleri 1985 J Androl 6:137–143 22. İnsan koryonik gonadotropin ve testis fonksiyonu: yüksek estradiol seviyelerine rağmen testosteronun, testosteron öncüllerinin ve sperm üretiminin uyarılması. Matsumoto AM, et al. 1983 J Clin Endocrinol Metab 56:720–728


24 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

İLK STEROİD KÜRÜ

Kişinin steroidler, beslenme ve antrenman konusunda sınırlı bilgisi olsa bile, ilk döngü sırasında 20-30 kilo kas kazanmak deneyimlerimize göre yaygındır. Bu anabolik steroidlerin gücünü gösterir. Anc

Hacim Kazanma

Hacim kazanma, kas kütlesini artırmayı ve vücut ağırlığınızı artırmayı hedefleyen bir süreçtir. İşte hacim kazanma için temel adımlar:

Comments


bottom of page