top of page

Uzun Steroid kür ü nasıl yapılmalı ? Uzun Steroid Kürü Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2022

GİRİŞ - GELİŞME - SONUÇ olarak inceleyeceğim konuyu yoksa çok dağılacaktır anlatacaklarım.

UZUN KÜR - GİRİŞ ALGORİTMASI

 1. Maddiyat

 2. Psikoloji

 3. Deneyim

 4. Rehber

 5. Doğru Ürün

 6. Ne kullanacağınıza karar vermek ve bunların asli görevlerini öğrenmek

 7. Beslenme

 8. MCT

 9. vücut kütle değişiklikleri tartı ve görsel

UZUN KÜR - GELİŞME ALGORİTMASI

 1. Ruh hali

 2. Ürünlerin vücuda tepkisi

 3. Rehber ile olan diyaloğun geliştirilmesi

 4. İlaç performansını sosyal hayata değil antrenmanlara yansıtmak

 5. test değerleri

 6. öz disiplin tertibi

UZUN KÜR - SONUÇ

 1. PCT

 2. Rehber ile sürecin değerlendirilmesi

 3. Beslenmenin ve antrenman sisteminin değiştirilmesi

 4. Ne yapmak istediğimize karar vermek

-----------------------------------------------------------------------///////////////-----------------------------------------------------------------------

MADDİYAT

Arkadaşlar uzun steroid kür döneminin en kilit ve başladığı nokta her şeyde olduğu gibi '' Lidyalılar dan günümüze '' para burada da kilit rol oynuyor. Uzun Steroid kürleri maddiyat gerektiren süreçlerdir haliyle kısıtlı bütçeler ile zorlar sporcuyu only testo steroid kürü bile yapsa zira only testo. bir kür değil seçenektir. Şimdi bu işi öğrenci de yapıyor garajında 2 tane son model spor arabası olanda haliyle burada maddi bir zorluk ve kolaylık doğuyor maddi anlamda özgür değilseniz bırakın uzun kürü asla kür olaylarına karışmayın ASLA! Çünkü işin içine girince anlıyorsunuz bu spor sadece domates, pilavla olmadığını masraf üstüne masraf olduğunu.

Diyelim ki; maddi olarak hazırız! Tüm ilaçlarınızı bir kerede alacak gücümüz olsa da tanımadığımız biriden alışveriş yapacaksak asla hepsini bir kerede almayın çünkü piyasa biraz cadı kazanı ve bu piyasadaki rehberler genelde ağzı laf yapan kişiler olduğu için çabuk kanar, aldanırsınız hem ilaçtan hem zandan hem de paradan olmamanız için misal 24 haftalık bir kür dönemi söz konusu ise 12 haftalık alım yapın 6,8 haftalardaki test ve fiziki tepkinize göre devamını alırsınız böylece yarı yolda kalmamış olursunuz.

Ürünleri 2 parçadan fazla parçalara bölmeyin çünkü maddi durumunuz kenarda ki paranız hep yerinde olmayabilir hayat sürprizlerle dolu hastalık gelir başınıza acil paraya ihtiyacınız olur veya benzeri bir durum elinizde para yoksa o ayırdığınız bütçeden kullanırsınız yerine koyamayabilirsiniz böylece kürünüz yarım kalır her şey b*k olur. O yüzden güvendiğiniz kişi ise mutlaka bir kerede alın ama tanımadığınız kişi ise en fazla ikiye bölün süreci ödeme konusunda kendi içinizde.

PSİKOLOJİ

Arkadaşlar en önemli konulardan biriside bu kısım '' PSİKOLOJİ '' genelde Steroid küre girerken hepimizde bir heyecan, ilgi, alaka ama sonra çevresel sorunlardan dolayı bunların hepsi toz olup uçuyor. Küre girecek ve işini ciddiye alacak kişilere genelde ben şunu derim bu dönemde hayatınız da mümkünse kız arkadaşınız dahi olmasın çünkü en ufak tartışmada sporcunun psikolojisi allak bullak oluyor ve kür de harcanan para da emek de yok olup gidiyor. Tabi burada evli veya nişanlı veya uzun vadeli hayatında birileri olanlar olmuyor mu muhakkak var onlara da dediğim konu mutlaka vücudunuza aldığınız hormonlar dan hayatınızda ki kişiye bahsedin size köstek değil destek olmasını isteyin bu süreçte diye.

Hayatınız da kız arkadaşınızla veya sosyal çevrenizle veya iş hayatınız da sorunlar varsa asla küre başlamayın özellikle uzun kürlere çünkü yukarıda anlattığım gibi stres beraberinde yıkımı getirecektir veya gelişememe durumunu çokça size yansıtacaktır.

Tüm bunlardan sebep derler ya '' ÇİÇEK GİBİ ÇOCUK '' İşte o çiçek gibi kıvamdaysanız dilediğiniz küre girmekte özgürsünüz.

DENEYİM

Uzun kürlerde de her kürde olduğu gibi deneyim aranmaktadır zira uzun kürlerde doğru rehber söz konusu ise deneyim minimum olsa da kendinizi keşfetmek için ilaçları ve gelişiminizi keşfetmek için çokça zamanınız olacak bu durum sizin için büyük avantaj kısa kürler de ilacı kendinizi tanımaya başlayamadan kür bitiyor çünkü Adam 12 hafta kür yapıyor 4 haftaya kadar test kafasında geziyor acaba çalıştı mı çalışacak mı derken 6,7,8 haftaları geride bırakıyor tam bir şeyler olacak kür bitiyor hemen bir pct paniği 3 ay sonra yeni kür kafası zaten pct den 1 ay sonra çöküyor tüm sistem İşte bu yüzden uzun kür diyoruz genelde tüm bu yazdığım nitelikleri taşımak kaydı ile.

REHBER / PERSONAL TRAINER / HOCA

Hep ne diyoruz? '' BÜLBÜL GÜLE KARGA ÇÖPLÜĞE GÖTÜRÜR '' Ama sektör öyle bir sektör ki balkanlar da 3 kişinin podyuma çıktığı yarışta birinci olan da kendine hoca diyor benim gibi çer çöp kişisel tecrübeleri ile bugüne kadar gelen adam da kendine hoca diyor yağ oranını düşürüp six packlerine özgürlük tanıyan adam da kendine hoca diyor. Kısacası kimse '' YOĞURDUM EKŞİ '' demiyor. O yüzden önce kendimizin '' Eğitmeni, Psikoterapisti, Beslenme uzmanı ve tedarikçisi '' olacağız ama bunlar zaman alacağı için rehberimizi doğru seçmeliyiz arkadaşlar.

Rehber ilaçları temin ettiğiniz bu yolda size yoldaşlık yapacak kişi kısacası. Bu konuda nelere dikkat etmeniz gerekiyor bu kısımdan öğrenebilirsiniz.

DOĞRU ÜRÜN

Evet en hassas olan kısımlardan bir diğeri her şey yolunda gitse de tüm süreci iyiye götürecek veya berbat edecek olan kısımdır doğru veya yanlış ilaç tercihi. Bu konuyu da detaylıca aşağıdaki konuda inceledim oraya göz atmanız da fayda var.

NE KULLANACAĞIMIZA KARAR VERMEK VE BUNLARIN ASLİ GÖR.

Çoğumuz bilgisizlikten veya heyecana bağlı hızlı tüketim arzularımız dan sebep ne kullanacağımıza karar veremeyiz veya bize söylenenlere çok hızlı biat eder inanırız. Ama hormon sektöründe bu çok riskli vücudunuzu, kendinizi, içinizdeki sizi ve genetiğinizi çok iyi anlayıp, tanımalısınız sonrada ne yapmak istediğinize karar verip doğru ürünlerle yola çıkmalısınız. Bugün 1 gr deca girip anormal anlamda pozitif cinsel hayatı olan portföyüm de var 200 mg deca da cinsel olarak hayata küsen portföyüm de var. Misal uzun çok uzun yıllardır nolvadex veya arimidex ağzıma sürdüğümü bilmem jinekomasti olmuyorum çünkü ama ilk kür deneyim zamanlarım da 4,5 hafta da misket gibi olurdu meme uçlarım. Neden anlatıyorum bunları işte kendini tanımak neyi nasıl? neden? kullanacağını bilmekten geçiyor bütün bu süreç. Kısa kürlerde bunları anlayabilmek zorken uzun kürlerde giriş, gelişme ve sonuç evresinde hepsine adapte olabiliyoruz doğru ve yanlışlarımızla.

O yüzden süreci ve kendimizi iyi analiz edip dahil olmakta fayda görüyorum uzun kürlere bodoslama girmek yerine.

BESLENME

Beslenme en az steroid kadar önemli ve en çok hataların yapıldığı kısım burası o yüzden altta linkini bıraktığım konuyu sindire sindire okumanız da fayda var. Çok sporcunun makro ve mikrolara takıldığını görüyorum çok ciddi bir girişim değilse bu kür dönemi sizin için yarışma veya benzeri gibi o sabah 6 yumurta öğlen 200 gr esmer pirinç kafalarından çıkın çünkü onlar işin hem pazarlama stratejisi hem de hakkını vererek uygulanması gereken değerler (yarışma gibi süreçler için) aksi halde sporcu ilk başta içindeki gazla buna başlıyor ama 1 ay sonra yeter 6 tane yumurtasının da 200 gr pilavının da deyip spordan soğuyor o yüzden sporculara en yapılmaması veya orta riskli konularda bilgi verilmeli ve çok detaya boğulmalarına müsaade edilmemeli. Ha çok profesyonel bir süreç yaşayacaksınızdır o zaman elbette dikkat edilmeli ben podyum aşkı ile yanıp tutuştuğum zamanlar da 1 yıl meyve şekeri dahi almadığımı bilirim. Ama dediğim gibi kendimizi ve hedefimizi iyi analiz edip beslenme süreci de iyi tertip edilmeli.

MCT / Kür içindeki değerleri kontrol süreci

Uzun steroid kürlerde en önemli kısımlardan birisi de burası arkadaşlar sporcular küre başladığında ilk gün veya aylar dakikası dakikasına destek ürünlerini alırlar misal nedir onlar? D vitamini, çinko, c vitamini vb gibi. Ama zaman geçtikçe bu ilave koruyucu veya destek ürünleri almakta kusur etmeye başlarlar ya geciktirirler ya da günleri aksatmaya başlarlar hiç inkar etmesinler bizde bu yollar dan geçtik ve aynı hataları yaptık ama bunları neden yazıyorum siz yeni sporcular bu hatalara düşmeyin veya bu hatayı yapmanın eşiğine geldiğiniz de bu yazılar aklınıza gelsin ve oto kontrol ile süreci sağlıklı şekilde devam ettirin.

Uzun kürler de test değerlerinize bağlı olmak kaydı ile.

 • C VİTAMİNİ

 • ÇİNKO

 • D VİTAMİNİ

 • KALSİYUM VE MAGNEZYUM

 • NAC 600

 • OMEGA 3

 • TRİBULUS

 • ARJİNİN

Gibi ek takviyeler mutlaka yanı başınız da olmalı ve rehberinizin koordinasyonu ile sizin kullanımına sunulmalı.

Vücut kütle değişiklikleri ve tartı

Tüm sporcuların özellikle amatörlerin yaptığı en genel hatalardan birisi devamlı tartıya çıkmak devamlı fotoğraf çekmek devamlı ölçü almaya çalışmak kol, bacak , omuz vb gibi. Arkadaşlar bunu ben kesinlikle tavsiye etmiyorum uzun kürler de özellikle sizi en çok gören sizsiniz zaten ayna karşısında sabaha kadar poz verin sorun yok ama ölçüm veya fotoğraf işini kürünüzün başında, ortasında ve sonunda yapmanız da fayda var yoksa küre değil ana odaklanıyorsunuz buda gelişiminizi negatif olarak törpüleyecek bir şey.

-----------------------------------------------------------------------///////////////-----------------------------------------------------------------------

RUH HALİ

Bu kısımda psikolojiye benzer bir durum arkadaşlar ama biraz daha güncelik bir hal. Psikolojimiz genel manada bizi etkiler ruh hali ise sık sık değişebildiği için o günü etkiler. Tüm bunlardan mütevellit ruh halimiz aldığımız testosterondan sebep zaten maks. düzeyde olacaktır ve bizlerde mutlak güleç tiplere döneceğiz zira burada önemli olan özellikle testosteron alımlarımızda ki gün algoritmasını hiç bozmayın çünkü en ufak dalgalanma ruh halinizde değişikliklere sebep olur orada kalıplaşacak değişikliklerde psikolojinize pres yapacağı için süreç bir anda işin içinden çıkılmaz bir hal alıp kürünüzü en pozitif halden en kötü hale sokabilir uzun kür dönemlerinde dikkat edilmesi gereken detaylarında biriside budur.

ÜRÜNLERİN VÜCUDA TEPKİSİ

Bu süreci çok iyi değerlendirin mümkünse kendinize dijital günlük tutun ve devamlı gözlemleyin gelişiminizi, ruh halinizi, psikolojinizi , alışkanlıklarınızı , antrenman sürecinizi devamlı inceleyin ve notlar alın çünkü bunlar ileriki süreçlerde size rehberlik edecek. Her ilaç her bünyede temel birbirine yakın ama farklı sonuçlar doğurabilir misal bunu nasıl özetleyebiliriz?

Sizinle oturduk bir masa da karşılıklı ikimizde aynı marka aynı lt bir alkol içelim (kötü örnek kabul ediyorum) ben birinci şişede sarhoş olayım küt kafam masaya düşsün ama siz üçüncü şişede olun ve hala dinç olun! Ne demek istediğimi anladınız mı? O yüzden genetik, vücut tepkileri çok başka şeyler bunları çok iyi anlayıp ölçmeniz ve biçmeniz gerekmektedir uzun kürlerde bunun için size güzel fırsatlar verecektir sürenin uzunluğundan sebep.-

REHBERLE OLAN DİYALOĞUN GELİŞTİRİMESİ

Arkadaşlar bir arazi düşünün ve oraya bina dikeceksiniz ne yaparsınız müteahhit ile anlaşırsınız o da ekibi ile araziyi projelendirir ve pat binanız hayırlı olsun. Yarın öbür gün problem çıksa dışarıdaki x müteahhit mi sorunu hızlıca çözer yoksa binayı diken mi? Tabi ki binayı diken müteahhit arkadaşlar. O yüzden rehberinizle yola çıktığınız da ona inanın ve güvenin doğru kişi olduğuna inanıyorsanız ve onun dediklerinin dışına çıkmamaya söylenenlere dışarıdan gelen söylemlere pek kulak asmayın ama tekrar diyorum gerçekten inandığınız ve güvendiğiniz kişi ise geçerli bu dediklerim. Tüm sorunlarınızı kür gidişatını giriş gelişme ve sonuç evresinde mutlaka dirsek temasın da olun özellikle uzun kürlerde çünkü '' SÜRÜDEN AYRILANI KURT KAPAR '' ben şahsen sporcu beni aramasa da ben onu arayıp fırça atıyorum niye konuşamıyoruz diye En espri hali ile onu incitmeden aksine onure ederek oluyor bu süreç tabi ki.

O yüzden attığınız her adımın bilgisini rehberinize mutlaka verin.

İLAÇ PER. SOSYAL HAYATA DEĞİL ANTRENMANLARA YANSITMAK

Sevgili dostlar bu kısımda özellikle uzun kürlerde çok önemli çünkü zafer sarhoşluğuna benzetiyorum ben bu durumu. Bir futbol takımı devamlı kazanmaya alıştıysa kendine olan gereksiz öz güveni ona hiç ummadığı bir mağlubiyet yaşatır. Uzun kürler de sporcu bir yerden sonra maks. gelişim seviyesine gelir ve öz güveni tavan yapar var olan enerjinisini karşı cinsi etkileyip salon performansını yatak performansına konvert ederek yaşamaya başlar bu hatadır. Siz kürün hakkını en maksimal anlamda sosyal hayatınız ile değil salon performansınız ile vermelisiniz yani o salondan kusmadan çıkan sporcuya ben sporcu demiyorum kendi özelimde! Kusmak da nedir Burak?! Dediğinizi duyar gibiyim. Arkadaşlar kusmak genelde çok ağır antrenmanlar sonucu kan şekerinizin düşmesi ile olur ve ben amatör dönemlerimde o salonda defalarca, defalarca bayılarak veya kusarak çıktığımı bilirim attığım sert antrenmanlar dan sebep yani kürün hakkını salonda vermek diyoruz biz buna. Çünkü bicepsi şişiren ilacın varlığını unutup tshırt giyip sokaklarda volta atarak kürü tamamlıyor vücuttaki enerjiyi de yatak performansına yansıtıyor sadece.

Kürdeyken ilaçlar büyük kumar bu kumarı lehinize çevirmek için caddeler de turlamayın karşı cinsin seks oyuncağı etmeyin kendinizi salona gidin ve o barların altında kan ve ter içinde kalana kadar çalışın bunun için uzun kürler en iyi seçenekler. Daha sonra yıllar sonra bu dediklerimi anlarsınız ama geç olur arkadaşlar. Çünkü zamanın da yaptığınız ameleliği ilerde ilaç bile alsanız yaşınız dan ve doymuşluğunuz dan sebep yapamayacaksınız veya yapacak olsanız da zorlanacaksınız. Ama sosyal ortamlar yerine kür dönemleriniz de özellikle uzun dönemli kürlerde hedef ne ultra hipertrofi haliyle bu dönemde maks. performans ile kazandığınız adeleyi yıllar sonra bile ayağa kaldırmak çok kolay olacak ama şimdi bu süreci savsaklarsanız ilerde ayağa kaldırtacağınız adeleniz olmayacağın dan hala sudan çıkmış balık gibi sağa sola yalpalayacaksınız.

TEST DEĞERLERİ

En önemli alt başlıklardan birisi uzun kürlerde. Kontrollü gittiğiniz sürece korkacağınız hiç bir husus yok arkadaşlar. Ama kontrolsüz ezbere giderseniz daha çok deca dick, kel kaldım, kısır kalır mıyım? gibi konular açarsınız. O yüzden uzun kürler de mutlak suretle test değerleriniz devamlı gözetiminiz de olmalı sizin ve rehberinizin. Küre başlamadan önce doğal test değerleriniz kür başı, arası, ortası , ikinci ara ve kür sonu değerleriniz arşivleyin ve bu değerlere göre ani markaj gereken hormonlarınıza pres yapın böylelikle çok sağlıklı kürler geçireceksiniz sağlıklıdan ziyade sorunsuz diyelim daha doğru bir tabir. Hiç bir ilaç ezbere kullanılmaz aaaa libidom yok hadi, proviron aaa sertleşemiyorum hadi cabaser aaa isteksizlik var hadi arimidex yok böyle bir dünya arkadaşlar her zaman veriye dayalı hareket etmelisiniz özellikle uzun kürlerde.

Siz devamlı test olmalısınız siz olmuyor unutuyorsanız rehberiniz devamlı sizden test istemeli istemiyorsa güle değil çöplüğe gidiyorsunuz demektir. (Baknz; Bülbül güle karga çöplüğe götürür)

ÖZ DİSİPLİN TERTİBİ

Evet arkadaşlar uzun kürlerde yukarıda bahsettim öz disiplinden kopuyor sporcular! Nedir bu öz disiplin? Küre ilk başlarken sanırsınız ki uluslar arası yarışa çıkacağız o heyecanla başlıyoruz ama bir yerden sonra vücut zaten suyu tutuyor egomuz tatmin olmaya başlıyor ve biz beslenme, antrenman , ilaç regülasyonu konusun da kürü savsaklamaya başlıyoruz uzun kürlerin en dikkat edilmesi gereken nokta tamda burası o yüzden kontrolü hiç elden kaybetmeyin arkadaşlar kürün başındaki heyecanınızı kürün son gününe mümkünse kür bittikten sonrada korumaya özen gösterin yoksa uzun kürün hiç bir anlamı kalmayacak sizin için.

-----------------------------------------------------------------------///////////////-----------------------------------------------------------------------

PCT (POST CYCLE THERAPY)

İşte artık sonuç kısmının en can alıcı kısmına geldik doğru pct ile %20 ve altı yanlış pct ile %80 olasılıkla sahip olduğunuz her şeyi kaybedeceksiniz. O yüzden doğru pct çok önemli uzun kürlerde. Bütün süreci çöpe götürebilir. PCT de asıl belirleyici nokta total testosteron kısmı kürünüzü çöpe götürcek kısım da tam olarak burası eğer stabil kılınmazsa stress ile beraberinde yıkımı getirir bu total testosteron dediğimiz değer.

İnternet üzerinde ki tavsiyelerden ziyade gerçekten bu işi bilen emek veren kişilerin tavsiyelerine kulan verin ve uygulayın.

Uzun kürlerin pct leri kısa kürlere göre daha detaylı ve teferruatlıdır kesinlikle üzerine mesai harcanıp hazırlanması gerekir.

Doğru pct sonrası yeni bir sürece hazırsınız demektir amaç üretimi tetiklemek ve vücuda bunu hatırlatmaktır.

REHBER İLE SÜRECİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Evet uzun kür sürecinizi tamamladınız ve süreç içinde istediğiniz gibi olan ve olmayan her şeyi rehberinizle paylaşın ve değerlendirme yapın söyleşi şekli ile böylece bazı şeyler daha akılda kalıcı olacaktır. Tamam yaşandı ve bitti her şey için teşekkürler deyip köşenize çekilmeyin. Uzun kür size neleri kazandırdı? Neler istediğiniz gibi oldu veya olmadı? Neleri daha iyi yapabilirdiniz tüm bunların kritiğini mutlaka rehberiniz / tedarikçinizle yapmanız gerekiyor.

BESLENMENİN VE ANTRENMAN SİSTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ

Arkadaşlar uzun kürler veya kürlerin genelinde yapılan en büyük hata başlıkta yazan kısımlar. Sporcu kürden çıkınca da aynı şiddette sert antrenmanlar yapmaya çalışıyor veya yoğun beslenmeye çalışıyor ama bu şekilde olmamalı. Çünkü vücut tekrar yapılanma sürecinde total testosteronda ki dengesizlikten sebep çokça stres altında olacaktır bunu sert idmanlar ile de desteklerseniz yıkım çok hızlı kapınızı çalacaktır. Kür sonrası soft bir antrenman sistemine geçin mümkünse şiddetli antrenmanlar yerine daha sakin bölgelere kan pompalayacağınız şekilde düşük ağırlıklarla bir iki tık daha yüksek tekrarlı sistemleri seçebilirsiniz bu size kendinizi de iyi hissettirecektir. Beslenmenizi de yoğun ve karmaşık bir programdan daha stabil bir duruma getirin ufak kaçaklara izin verin kendinize böylece psikolojiniz markaj altında kalmaz beyin olarak da rahatlamış olursunuz. Sadece protein konusun da taviz vermeyin kür sonrası ve özellikle su tüketimin de geri kalanlarda minik tavizler verilebilir.

NE YAPMAK İSTEDİĞİMİZE KARAR VERMEK

Bu kısımda sporcu aslında daha kür bitmeden kür sonrasının planları ile gelir rehberine halbuki dur bakalım daha dere geçerken at değiştirilmez misali.. Sporcu süreci tamamlamalı sadece sürece odaklanmalı ve ondan sonra süreç sonrasını planlamalıdır özellikle uzun kürlerdeyken sadece kürünüze odaklanmalısınız en ufak bir dikkatsizlik kür ile ilişkinizi koparabilir bunu da eminin istemesiniz.

Kür biter o zaman '' ne yapmak istediğinize karar verirsiniz '' ..

Kürdeyken değil!

Haliyle kür süreci biter akabinde hayatınıza doğal olarak mı tekrar yeni bir süreçle mi devam edeceksiniz en temiz kafa ile buna karar kılıp hayatınıza devam etmeniz de fayda var.

-----------------------------------------------------------------------///////////////-----------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar burada yazanları doğru bulursunuz veya bulmayabilirsiniz bunlar tamamen benim kendimi yetiştirirken ki edindiğim deneyimlerden oluşuyor bundan mütevellit yanlış bulduğunuz noktalar da en anlaşılır şekilde beni uyarmayı veya kafanıza takılan şeyleri sormaktan çekinmeyin zira tüm bunların yanında bunca yazılanlara karşı '' Emeğe saygı konusunda da kusurda bulunmamanız beni mutlu eder. ''

Sevgi ve saygılarımla.

39 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anabolik Steroid Satın Al

Her erkeğin hayalini süsleyen o fit vücuda kavuşmak için elbette düzenli vücut geliştirme gerçekleştirmek büyük öneme sahiptir. Ancak vücudun her noktasının istenilen kas yapısına ulaşması bu şekilde

Güvenilir Steroid Sipariş Sitesi

Güvenilir steroidbul.com sitesi dediğinizde, internette birçok site karşınıza çıkmakta ve hepsi güvenilir ve orjinal olduğunu iddaa etmektedir, malesef ki işin iç yüzü bu şekilde değildir. Ülkemizin

Kürde beslenme ve ilaç kavramı

Merhaba; hadi ilk konumuz da sektördeki doğru bilinen yanlışlardan başlayalım. Bu konu daha çok acemi sporcuların okumasını şiddetle tavsiye ettiğim bir konu olacak çünkü bu deneyimi edinmeleri yıllar

Comments


bottom of page