top of page

Karın Kasları İçin Beslenme Programı

Karın kasları deyince aklınıza Dövüş Kulübündeki Brad Pitt veya David Beckham geliyor olabilir. Eğer olaylara olumsuz tarafından bakma alışkanlığınız varsa, onlarınki gibi bir karına sahip olabilmek için açlıktan öldüren bir egzersiz programına ya da çok fena süründüren bir egzersiz programına ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Bunları düşününce, Everest’e tırmanmak, sıkı bir karna sahip olmaktan daha kolay deyip ortamdan tüymeye kalkabilirsiniz.Oysa biz, Men’s Health dergisi olarak sizin de rüyalarınızdaki gibi karına sahip olabileceğinizi iddia ediyoruz. Sağlık ve fitness bilgilerini, tıpkı bir broker’ın piyasaları analiz ettiği gibi analiz ettik. Binlerce erkeğin kilo verme konusundaki başarı öykülerini dinledik. Şişman olmanın ne demek olduğunu iyi biliyoruz.Amacınız ister daha sağlıklı olmak, ister daha iyi görünmek, ister atletik performansınızı, ister ise seks performansınızı yükseltmek olsun. Eğer vücudunuzun şeklini değiştirmek istiyorsanız, size verdiğimiz bu programın (ki buna Baklava Çıkartan diyet adını verdik) tüm bu amaçlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacağına emin olabilirsiniz. Sıkı baklavalara sahip olmanız için uymanız gereken şu 6 Altın kurala bakalım.

KARIN KASLARINI ÇIKARTMANIN İLKELERİ

Bir diyete başlarken biz erkeklerin sorduğu ilk soru, “Ne zaman yemek yiyeceğim?” olur. Aslında bu çok yerinde bir sorudur. Beslenme programlarının çoğunda yenmemesi gereken yiyecekler listelenir. ‘Baklava çıkartan Diyet’ ise size sadece yemeniz gerekenleri söylüyor. İşte bu sizin için iyi bir haber; çünkü bu programı yeni bir vücutla tamamlamak istiyorsanız, sizi aç bırakmayacak bir esnekliğe ve özgürlüğe ihtiyacınız olacak. Ayrıca her ne olursa olsun, hep iyi yiyeceksiniz. İşte yemek zili çaldı bile…

KURAL1: Günde 6 Öğün Yemek Yiyin

Bu beslenme programının aç kalmakla bir ilgisi olmadığını söylememiş miydim az önce? Birçok kişinin söylediği, kilo vermek için az yemek yemek gerektiği görüşünü duymuş olmalısınız. Oysa ben sizden (enerji dengesi) felsefesini benimsemenizi isteyeceğim. Georgia State Üniversitesindeki araştırmacılar, saatlik enerji dengesini, yani bir saat içinde aldığınız kalori ile yaktığınız kalori miktarlarını ölçebilen yeni bir teknik geliştirdiler. Bu araştırmaya göre; eğer saatlik enerji fazlanız veya eksiğiniz 300- 500 kalori arasında ise, vücut birleşiminizdeki yağlarınızı eritip, kaslarınızı çoğaltabilirsiniz. Çok büyük enerji dengesizliğine sahip olanlar (enerji fazlası veya eksiği 500 kaloriden fazla olanlar) en yağlılarken, enerji dengesi yüksek olanlar aynı oranda yağsız bir vücuda sahip oluyorlar. Günde sadece 3 öğün yemek yiyorsanız, enerji seviyeleriniz iniş- çıkış gösterecektir. Eğer idolünüz “balık Ayhan” ise tabi ki buda iyi bir beslenme alışkanlığı sayılabilir. Ancak daha ince görünmek, daha zinde olmak ve daha uzun yaşamak istiyorsanız daha sık yemek yemenizi tavsiye ederiz. Öğünlerinizi atıştırmalarla değiştirin ve mideni daima tok tutun.

KURAL2: Düzenli Olarak Smoothie İçin

Bir blender da pekala iyi bir kilo verme aleti olabilir. Smoothie’ler (süt, az yağlı yoğurt, whey protein tozu, buz ve meyve parçalarının blender’da karıştırılmasıyla elde ediliyor), yemek yerine geçecek kuvvetli bir atıştırma olarak değerlendirilebilir. Bu tip bir karışımın hazırlanması da kısa sürer. Biraz çilek, biraz whey proteini veya fıstık ezmesinden oluşan bir karışım tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca yarattığı hacim sayesinde midenizdeki boşluğu doldurur. Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, yeme alışkanlığına günde 3 porsiyon yoğurt katan erkeklerin, diğerlerine oranla, 12 hafta içinde, %61 daha fazla vücut yağı ve %81 daha fazla karın yağı erittiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, bunun kalsiyumun vücut yağının yakılmasını kolaylaştırması ve vücudun depolayabileceği yağ miktarını kısıtlamasından kaynaklandığını düşünüyor. Kahvaltıda günün ilk öğünü yerine; yahut egzersiz öncesi ya da sonrasında atıştırma niyetine iki bardak smoothie için. Faydasını göreceksiniz.

KURAL3: Ne İçmeniz(ve İçmemeniz) Gerektiğini Öğrenin

Alkol her şekilde sizi sıkıntıya sokar. Tokluk hissi yaratmadığı ve daha az yemek yemenizi sağlamadığı gibi, bir de vücudunuzun %36 daha az yağ yakmasına ve aldığınız yağın daha fazlasını depolanmasına neden olur. Ayrıca, testosteron ve büyüme hormonlarının üretimini azalttığını da (yani yağ yakmanızı ve kas yapmanızı iki önemli hormonu) aklınızdan çıkarmayın.Suyun aynı oranda keyif vermediğini ben de biliyorum. Ancsak günde 8 bardak su içmenin sizin için çok yararlı olduğunu belirtmem gerekiyor. Su insanı tok tutar (zaten çoğu zaman açlık olarak yorumladığımız his, aslında susuzluktur). Vücudun protein veya yağ yakma işlemleri sırasında ortaya çıkan fazlalıkları temizler. Metabolizmanızın çalışmaya devam edebilmesi için gereken besinleri kaslarınıza taşır. Suyun dışında tüketebileceğiniz en iyi içecekler ise az yağlı süt ve yeşil çaydır. Mecbur kalırsanız günde 2 bardaktan fazla olmamak kaydıyla, diyet soda da içebilirsiniz.

‘Baklava Çıkartan Diyet’ programı, temel besin ihtiyacınızı karşılamak üzere, sizi marketlerde bulabileceğiniz çeşitli gıdalara, yani ’12 Kuvvet Besini’ne yönlendirir (tabii ki bunlarla kısıtlanmaz). Bu besinler sizin için son derece faydalı olacaktır. Aslında temel olarak (programa uyduğunuz takdirde) yağlarınızın kaslara dönüşmesini kolaylaştıracaklardır. Bu 12 kuvvet besinini kullanarak binlerce yemek kombinasyonu oluşturulur. Örnek olarak www.****** de yer almaktadır.

Bu besinlerden ne kadar çok yerseniz, vücudunuz yağsız kas kitlesini o kadar çok artırabilecek ve yağ depolamaktan vazgeçecektir. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki basit kuralları uygulamak:

• Protein, karbonhidrat ve yağdan oluşan bir kombinasyon elde etmek için, her öğünde yediklerinizi çeşitlendirin.

* Bu yiyeceklerden 2 ya da 3 tanesini, üç ana öğününüzde mutlak tüketin ve en az 1 tanesini de üç ara atıştırmalarınızdan birinde kullanın.

• Her atıştırmanızın içine bir miktar protein katmayı sakın unutmayın.


12 Mucizevi Besinleri Tanıyalım


1- Bademler ve diğer kabuklu Yemişler

2- Fasulye ve diğer Baklagiller

3- Ispanak ve diğer yeşil Sebzeler

4- Süt ürünleri

5- Hazır Yulaf Ezmesi

6- Yumurta

7- Hindi ve diğer yağsız Etler

8- Fıstık ezmesi

9- Zeytinyağı

10- Tam tahıllı Ekmek ve Gevrekler

11- Ekstra protein (Whey Protein tozu)

12- Frambuaz ve diğer Çilek Türleri

KURAL5: Hesap Yapmayı Bırakın

Kalori harcamak, yağlardan kurtulmak için temel bir öneme sahip olmasına rağmen, sürekli kalori hesabı yapmak, konsantrasyon ve motivasyon kaybına neden olur. İyi haber ise, bu kuvvet besinlerini tükettiğiniz taktirde hem sağlıklı, hem de çok sık açlık hissetmeyecek olmanız. Üstelik enerji bakımından yüksek verime sahip olan bu besinler, gece kulüplerinin kapısındaki fedailere benzerler. Sizin onayınız olmadan ayak takımının içeri girmesini engellerler.

KURAL6: Haftada 1 öğün, Tüm Kuralları Unutun

Size asla eşinizi ya da vergi dairesini aldatmanızı önermem. Ancak bu diyeti aldatabilirsiniz. Haftada bir öğün iyi karbonhidratmış, iyi proteinmiş, bunları bir kenara bırakın ve tüm kuralları unutun. Canınız ne istiyorsa onu yiyin; Pizza olur, lahmacun olur, etli ekmek olur. En çok neyi özlediyseniz onu yiyin. Bu öğünü, 1 haftalık çalışmanızın sonucunda kazanacağınız sopanın ucundaki havuç olarak görün. Oburluluğun keyfini çıkarın. Ne de olsa bunu hak ettiniz.

13 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

İLK STEROİD KÜRÜ

Kişinin steroidler, beslenme ve antrenman konusunda sınırlı bilgisi olsa bile, ilk döngü sırasında 20-30 kilo kas kazanmak deneyimlerimize göre yaygındır. Bu anabolik steroidlerin gücünü gösterir. Anc

Hacim Kazanma

Hacim kazanma, kas kütlesini artırmayı ve vücut ağırlığınızı artırmayı hedefleyen bir süreçtir. İşte hacim kazanma için temel adımlar:

Comments


bottom of page